Matura 2015 jest punktem odniesienia dla maturzystów klas 4-tych techników zdających w 2023 r. jako ostatni rocznik rozpoczynający szkołę średnią po gimnazjum.
Egzamin pisemny matury pp polega na pisaniu analizy podanego fragmentu lektury. Formą wypowiedzi jest tutaj rozprawka problemowa. Jakie są jej cechy, wymagania, zob. na stronie Rozprawka problemowa.
W 2015 r. wprowadzono rozprawkę w czterech odmianach: problemową i interpretację wiersza – poziom podstawowy, a także rozprawkę argumentacyjną i interpretację porównawczą – poziom rozszerzony.
Z kolei od 2023 ma obowiązywać kilka innych zasad, m. in. nie będzie pisania w oparciu o fragment dzieła i zmieni się czas pisania, ale to dotyczy absolwentów klas czwartych maturalnych z liceum. Przyszli do szkół średnich jako pierwszy rocznik po szkole podstawowej i po ósmej klasie – zob. Matura pisemna 2023.
- Absolwent 2022/2023 ma obowiązek przystąpić do części pisemnej egzaminu z:
a) języka polskiego (PP) – dwie rozprawki do wyboru lub interpretacja tekstu poetyckiego.
b) matematyki (PP) – mniej zadań otwartych, a za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 45 pkt.
c) wybranego języka obcego (PP). - Aby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30% punktów z każdego przedmiotu wymienionego w pkt 1. i przystąpić do egzaminu rozszerzonego z wybranego przedmiotu – nie ma konieczności zaliczenia go na określony limit pkt.
- Część ustna egzaminu z języka polskiego jest obowiązkowa, podobnie jak z języka obcego, a będzie przebiegała wg zasad sprzed pandemii, zob. Matura2015.
MATURA PISEMNA PP
Czas trwania egzaminu: 170 minut. Maksymalna liczba punktów za rozwiązanie zadań: 70, w tym:
1. TEST MATURALNY
Czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach).
2. ROZPRAWKA (wypracowanie)
Będą to trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki problemowe i interpretacja tekstu poetyckiego:
- Temat 1. – rozprawka ze wskazaną lekturą obowiązkową (z gwiazdką*);
- Temat 2. – rozprawka z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych (bez gwiazdki).
- Temat 3. – rozprawka interpretacja tekstu poetyckiego.
Matura 2022 – arkusze
Arkusz 1. Test
Arkusz 2. Wypracowanie
Klucz dla egzaminatorów
Część ustna
W 2023 r. część ustna jest obowiązkowa i będzie się odbywać na zasadach z 2015 dla maturzystów po gimnazjum – zob. matura ustna 2015, a wg nowych zasad dla maturzystów po ósmej klasie – zob. matura ustna 2023 dla liceów.
Kiedy matura jest zdana?
Aby egzamin maturalny w 2022 r. został uznany za zdany, należy uzyskać co najmniej 30% z możliwych do zdobycia punktów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego) oraz przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej.
Absolwenci 4-letniego technikum z lat 2006–2022 albo branżowej szkoły II stopnia z roku 2022:
nie muszą zdawać przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli posiadają dyplom zawodowy na poziomie technika.
Co przygotować i przećwiczyć
Teksty kultury – lektury obowiązkowe
POZIOM PODSTAWOWY | POZIOM ROZSZERZONY |
---|---|
*Bogurodzica; *Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny (inne niż w gimnazjum) i psalm; Adam Mickiewicz *Dziadów część III, *Pan Tadeusz; Bolesław Prus *Lalka; Stanisław Wyspiański *Wesele; *Bruno Schulz – wybrane opowiadanie; Witold Gombrowicz *Ferdydurke (w całości lub w części); wiersze wybranych poetów; inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela. |
Teksty określone dla poziomu podstawowego, a ponadto inne utwory literackie wybrane przez nauczyciela. |
Inne wybrane filmy z twórczości polskich reżyserów; homilia Jana Pawła II wygłoszona 2 czerwca 1979 roku w Warszawie na placu Zwycięstwa (Piłsudskiego) – nagranie telewizyjne. |
Inne jak dla poziomu podstawowego, a ponadto: wybrane filmy z klasyki kinematografii światowej; spektakle teatralne (w tym Teatru TV). |
Więcej w dziale Powtórki
MATURA PISEMNA PR
Do matury rozszerzonej należy przystąpić w ramach obowiązkowego wyboru i deklaracji. Nie trzeba jej jednak zdać na określony limit pkt.